DOGOTERAPIA I FELINOTERAPIA

Dogoterapia i felinoterapia to interakcja z psem lub kotem, mająca działanie motywacyjne, rekreacyjne, edukacyjne lub terapeutyczne w zależności od rodzaju zajęć. Jest to także metoda wspomagająca proces rozwoju. Już samo spędzenie kilkunastu minut w obecności zwierzęcia powoduje spadek ciśnienia krwi, poziomu kortyzolu czy adrenaliny. Wydzielona jest natomiast oksytocyna i prolaktyna a to wpływa pozytywnie na nasz nastrój i kontakty społeczne, co szczególnie jest istotne w przypadku dzieci, seniorów i osób z różnymi zaburzeniami.

 

Dogoterapia/felinoterapia wykorzystuje pozytywne oddziaływanie zwierzęcia na człowieka i przynosi korzyści we wszystkich obszarach funkcjonowania człowieka, a więc zarówno w sferze psychicznej i fizycznej, intelektualnej i społecznej.  Psy i inne zwierzęta dają uczestnikom zajęć oparcie emocjonalne, kochają i ufają bezgranicznie, nie oceniają, są bezinteresowne i niwelują poczucie osamotnienia, pozwalając przy tym zapomnieć o problemach, bo skupiają uwagę na czworonogu.

 

Zwłaszcza dziecko w kontakcie ze zwierzętami jest szczere i nie obawia się pokazywać swoich uczuć i uczy się, rozwija umiejętności odczuwania i wyrażania emocji. Dzieci mające kontakt ze zwierzętami wchodzą w życie z dużym poczuciem odpowiedzialności i głęboką zdolnością empatii. 
 

Dzieci uczestniczące w zajęciach edukacyjnych z udziałem zwierząt zwiększają swój zasób słów, mowę bierną i aktywną. Rozwijają samoobsługę i wrażliwość słuchową, dzięki odgłosom towarzyszącym w zabawie. 


Korzyści płynące z dogoterapii i felinoterapii:

- wspomaganie nauki, terapii i aktywności,

- poprawa zdolności manipulacyjnych i koordynacji ruchowej,

- wspomaganie leczenia i niwelowanie bólu ,

- poprawa zdrowia psychicznego,

- zaspokojenie kontaktu emocjonalnego,

- redukcja stresu i zapewnienie bezpieczeństwa,

- nawiązanie kontaktu fizycznego i psychicznego oraz wytworzenie więzi,

Więcej informacji - kliknij

Galeria - kliknij

Zapraszamy takżę na zajęcia z cavioterapii i rodoterapii - kliknij.

NASZE ZWIERZĘTA

IMG_20180810_141231_edytowane.jpg

ANGUS

Pies "terapeutyczny" z pięcioletnm doświadczeniem w pracy z dziećmi.

56904935_2294056080806973_33486530070288

ROXY

Sunia, która niedawno rozpoczęła pracę z dziećmi.

PC210089.jpg

BRYKA

Kotka z pięcioletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi.

55861225_300875237214720_601112213597034

FOREST

Kocurek przygotowujący się do pracy.