CAVIOTERAPIA I RODOTERAPIA, CZYLI INTERAKCJE Z UDZIAŁEM ZWIERZĄT TOWARZYSZĄCYCH
Terapia, w tym również szeroko pojęta interakcja z udziałem zwierząt jest nierozerwalnie związana z historią ludzkości, ponieważ udomowione dziś zwierzęta brały czynny udział w naszej ewolucji.
W ramach animaloterapii (Animal Assisted Intervention) możemy przede wszystkim wyróżnić:
- dogoterapię (kynoterapię)- interakcje z udziałem psów,
- hipoterapię - interakcję z udziałem koni
- felinoterapię - interakcje z udziałem kotów
- alpakoterapię - interakcje z udziałem alpak
- onoterapię- z udziałem osłów
- zajęcia/interakcje z udziałem zwierząt gospodarczych, zwłaszcza owiec i kóz
- zajęcia/interakcje z udziałem tzw. małych zwierząt udomowionych, np. szczurki, króliki, świnki morskie
Cavioterapia (czasem zamiennie zwana również rodoterapią-jeśli dotyczy również innych gryzoni) to jedna z form interakcji człowieka z udziałem kawii domowej (świnki morskiej) o działaniu motywacyjnym, edukacyjnym lub terapeutycznym.
Cavioterapia jako forma zajęć aktywizujących i edukacyjnych dla dzieci, najczęściej prowadzona jest w przedszkolach i innych placówkach oświatowych dla dzieci w tzw normie.
Cavioterapia w Polsce jest spotykana jeszcze stosunkowo rzadko (w porównaniu do dogoterapii czy felinoterapii), ale cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem i znajduje zastosowanie przede wszystkim wśród osób, dla których obcowanie z większymi zwierzętami jest stresujące. Cavioterapia stanowi atrakcję nie tylko ze względu na ciekawy i zabawny wygląd (w zależności od rasy), ale także z uwagi na wydawanie przez świnki różnych dźwięków.