MÓJ BEZPIECZNY PRZYJACIEL PIES - PROGRAM PROFILAKTYKI POGRYZIEŃ

                                                                                                                                            Nigdy nie myl mojego (psiego) charakteru z moim zachowaniem.

                                                                                                                       Mój charakter wyraża mnie, a moje zachowanie zależy od tego, kim ty jesteś.                                                                                                                                  
                                                                                                                                                                                                                                        Jiří Ščučka 

Portret psa

Program profilaktyki pogryzień "Mój bezpieczny przyjaciel pies" prowadzony przez dogoterapeutę i trenera profilaktyki pogryzień ma na celu przekazanie najmłodszym i ich rodzicom właściwych postaw wobec psów, nauczenia prawidłowej komunikacji ze zwierzętami oraz dostarczenie informacji w jaki sposób przyjemny i bezpieczny dla obu stron mogą się bawić z czworonogiem. Ma za zadanie przekazanie im prawdziwych informacji o czworonogu a nie zafałszowanych jak zbyt często ma to miejsce w literaturze czy filmach dla najmłodszych. Przede wszystkim ma na celu uświadomieniu, że pies pomimo tego, że może być najlepszym przyjacielem człowieka to jest wciąż drapieżnikiem, który ma prawo do reakcji w przypadku przekroczenia jego progu tolerancji. Ma także prawo do bycia otoczonym miłością, opieką i szacunkiem i nie może być jak zabawka traktowany przedmiotowo. Program uczy też w jaki sposób powinny zachować się w przypadku potencjalnie groźnych sytuacji z udziałem psów.

Nasz program powstał na podstawie programu edukacyjnego "Bezpieczny pies = bezpieczne dziecko" Fundacji Edukacyjnej Pies i Staś oraz przewodnika i gry interaktywnej The Blue Dog (poniżej grafika z gry) wykorzystywanej podczas zajęć. Gra i przewodnik The Blue Dog zostały stworzone przez brytyjską organizację Behavioural Referrals Ltd Vet Practice i rekomendowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt oraz Krajową Radę Lekarsko-Weterynaryjną, psychologów, behawiorystów i nauczycieli.

Zajęcia odbywają się z udziałem psów. Na program składa się 12 spotkań po 30-60 minut w zależności od grupy wiekowej, na zakończenie których dzieci otrzymują dyplomy.  Prowadzone są w placówkach oświatowych (przedszkola, szkoły) lub w naszym gabinecie podczas spotkań grupowych lub indywidualnych.